Matura biol-chem 2018- porady cz.1

Artykuł dodano: 2017-09-13 16:19:04
jak dobrze zdać maturę z biologii i chemii 2018

Nowy rok szkolny rozpoczęty.  Pierwszy tydzień zajęć minął zatem  czas zastanowić się jak rozpocząć przygotowania do matury, aby dostać się na wymarzone studia. Zadać maturę na +85% wcale nie jest łatwo i nie ma co się kierować tymi  co piszą, że uczyli się trzy miesiące przed maturą i dostali się na medycynę. W 90% są to osoby, które chwalą się nic nierobieniem, a w rzeczywistości  „kuli” materiał od 3 lat, chodząc na korepetycje i dodatkowe zajęcia.

Co zatem robić, aby dostać się na wymarzony kierunek?

1. Systematyczna nauka

Nie licz na to, że czytając raz jakiś temat zapamiętasz go na zawsze. Aby informacje zostały przeniesione z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej konieczne jest systematyczne powtarzanie materiału. Aby materiału nie było zbyt dużo na jeden dzień rozłóż go tak, aby dziennie było nie więcej niż kilka/ kilkanaście stron nowego materiału do nauki. Rozłóż materiał tak żeby wykonać zamierzony plan i nie robić sobie zaległości! To bardzo, bardzo ważne!

2. Pory dnia

Pamiętaj o tym, aby nowego materiału uczyć się zawsze rano! Wieczory przeznacz na powtórki.

3. Najlepsza pozycja do nauki

Najlepsza jest pozycja siedząca. Nigdy nie ucz się na leżąco, gdyż organizm w pozycji leżącej przyzwyczajony jest do odpoczynku.

4. Techniki pamięciowe

Są sprawą bardzo indywidualną. Jedni wolą się uczyć siedząc w bezruchu, inni wolą trzymać coś w ręce, jeszcze inni uczą się szybciej powtarzając głośno nowy materiał. Na pewno pomocne są kolorowe zakreślacze, dzięki którym nasz mózg rozróżnia informacje ważne od mniej istotnych. Trudne wyrażenia zapisuj na kolorowych karteczkach! Karteczki świetnie przydają się do powtórki. Niektórzy szybciej uczą się żując gumę. Żucie gumy w trakcie nauki może zwiększyć zdolność do zapamiętywania liczb i słów aż o 35%! Jeżeli nie możesz zapamiętać jakiegoś trudnego wyrażenia zamknij oczy i wyobraź sobie, że piszesz w myślach ten trudny wyraz litera po literze, to naprawdę pomaga.

Udowodniono, że człowiek łatwiej zapamiętuje tekst zapisany swoim pismem, dlatego dobrze jest założyć zeszyt i notować w nim wszystkie nowe wiadomości, których nie ma w podręczniku, a często pojawiają się w zadaniach i odpowiedziach. Staraj nie uczyć się z notatek napisanych odręcznie pismem dużo różniącym się od Twojego!

5. Korepetycje i  lekcje w szkole

Jeśli chodzisz na dodatkowe lekcje zawsze po powrocie przeznacz minimum 30 minut na powtórkę materiału przerobionego na zajęciach. Nie zostawiaj tego na później! A po powrocie ze szkoły nie zaczynaj nauki od geografii, czy historii skoro chcesz dobrze zdać maturę z biologii i chemii! Zawsze zaczynaj od tego co najważniejsze i najtrudniejsze!

6. Odpoczynek

Najlepszy odpoczynek to aktywny odpoczynek! Wysiłek fizyczny poprawia krążenie, a co za tym idzie Twój mózg będzie lepiej dotleniony i odżywiony. Leżenie i objadanie się nie jest dobrym odpoczynkiem. Jeśli chodzisz na siłownie pamiętaj o treningu cardio!

7. Suplementy i wspomagacze

O tym już niedługo w kolejnym artykule! Śledź nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

 https://www.facebook.com/arkuszmaturalny/

Autor:

Łukasz Nowak
Więcej artykułów? kliknij tutaj!