Matura biologia 2013! Podsumowanie

Artykuł dodano: 2013-06-21 15:17:40
Matura biologia poziom rozszerzony maj 2013 arkusze i odpowiedzi

Egzamin maturalny na poziomie rozszerzonym z biologii mógł zaskoczyć tegorocznych maturzystów. Duża liczba zadań maturalnych typu wyjaśnij, uzasadnij, podaj, sprawiła wielu sporo trudności. Zdecydowanie matura z biologii 2013 była trudniejsze od tej z roku 2012. Można się jednak spodziewać że w przyszłym roku matura z biologii na poziomie rozszerzonym będzie wyglądała podobnie. Należy być przygotowanym na sporą ilość zadań typu wyjaśnij, uwzględniających w odpowiedzi wiedzę z kilku tematów jednocześnie. W takich zadaniach należy udzielać pełnej odpowiedzi, zawierającej najczęściej kilka zdań samych konkretów. Przykładowo mając zadanie: 

Podaj i wyjaśnij, którą gromadę kręgowców można uznać za pierwszą typowo lądową.

Najszybciej chciałoby się udzielić odpowiedzi typu: Są to gady, ponieważ posiadają grubą skórę i występuje u nich zapłodnienie wewnętrzne.

Nie jest to jednak wystarczająca odpowiedź. Ponieważ, nie wiemy jakiej informacji możemy spodziewać się w oficjalnym kluczu rozwiązań, z tego powodu najlepiej jest udzielić pełnej odpowiedzi zawierającej wszystkie informacje na dany temat. Egzaminatorzy nie zaliczą zadania, gdy nie znajdzie się w nim wszystko to co w kluczu, lecz nigdy nie obcinają punktów za nadmiar informacji, oczywiście jeśli są poprawne. Dlatego należy pisać wszystko co się wie, i czego jest się pewnym. Prawidłowa odpowiedź na to zadanie powinna wyglądać następująco: 

Gady, ponieważ posiadają grubą skórę pozbawioną gruczołów, co chroni je przed utratą wody. Występuje u nich zapłodnienie wewnętrzne, powstały błony płodowe, oraz jajorodność, wszystkie te zdobyczne ewolucyjne chronią gamety, a później zarodek przed wysychaniem.

W tego typu odpowiedzi mamy pewność że któraś z wymienionych przez nas informacji znajdzie się w kluczu rozwiązań i zadanie zostanie zaliczone. Dlatego warto zastanowić się nad każdym zadaniem i udzielić odpowiedzi zwięzłej, zawierającej wszystkie możliwe informacje na dany temat.

Arkusze maturalne z biologii z 2013 roku znajdują się w zakładce arkusze.
Więcej artykułów? kliknij tutaj!